DUYURULAR/ANNOUNCEMENTS

YAYIN GÜNÜ: PAZARTESİ/CUMA (NADİREN)- ÇARŞAMBA(NADİREN)
BROADCAST DAY:MONDAY/FRİDAY(RARELY)- WEDNESDAY(RARELY)
Psikoloji, SPSS Danışmanlık almak
WEBSİTE:http://www.psikolojiturkey.esy.es/ ( Status: Online)
ARAŞTIRMALARIMIZA DESTEK VERİN. SUPPORT US TO WRİTE: https://igg.me/at/VuQHTt9rhws

THEPSYCHOLOGYTURKEY SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.İSTEKLERİNİZİ YORUM BÖLÜMLERİNDE BELİRTEBİLİRSİNİZ. SİTEMİZE AİT MOBİL UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN SİTENİN EN ALTINDAKİ UYGULAMA/APP BAŞLIĞINA GİDİN.WELCOME TO THEPSYCHOLOGYTURKEY SITES.YOU WILL SPECIFY YOUR REQUIREMENTS IN THE COMMENTS. YOU CAN DOWNLOAD THE MOBILE PRACTICE APPLIED AT THE BOTTOM OF THE SITE..

19 Aralık 2016 Pazartesi

ÇOCUK GELİŞİMİNDE TOPLUMSAL SÜREÇ VE AİLE


       "Çocuk gelişiminde en önemli süreçlerden biri toplumsallaşmadır. Yalın bir anlatımla toplumsallaşma, bireylerin, özellikle de çocukların belirli bir grubun işlevsel üyeleri haline geldikleri ve grubun öteki üyelerinin değerlerini, davranışlarını ve inançlarını kazandıkları süreçtir. Sürecin gerçekte doğumdan hemen sonra başlayıp bir insanın yaşamı boyunca sürmesine karşın, etkilediği davranışların çoğu ilk çocukluk döneminde özellikle belirgin hale gelir. Bunlar arasında, ana baba-çocuk, çocuk-kardeşler, çocuk-yaşıtlar arası etkileşimler vardır.Çocukların bağımlı davranış gösterme derecesi, disipline gereksinim duyma derecesi, disiplinin türü ve çocukların buna tepkisi, hepsi toplumsallaşma süreciyle yakından ilişkilidir."(Onur, 1993)
                          Çocuk gelişiminde toplumsal süreçte özellikle bakım veren aile başta olmak üzere bu süreç oldukça önemli bir süreçtir. Anne - babanın nasıl bir tutum sergilediği göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin; Tutarsız bir ebeveyn çocukta disipline gereksinim duyma derecesini arttırabilir. Farklı bir ebeveyn tutumu olması açısından otoriter ebeveynlik tarzı ise çocuğun kendini sözel ifade becerilerini, sosyalleşme isteği ve seviyesini olumsuz bir yönde etkileyebilir. Çocuğa yaklaşma tarzı tutarlı, çocuğun kendini ifadesine izin veren ancak doğru zamanda doğru kural denetimi sağlanılacak şekilde olmalıdır. Aksi halde tutarsız bir ebeveyn tarzı çocukta ileride kişilik bozukluğuna  ya da öfke davranışları şeklinde ortaya çıkabilecek durumlara sebebiyet verebilir. 
                         
                          Çocuk gelişiminde diğer faktörlerin önemi göz ardı edilmemelidir. Bu konuda farklı zamanlarda paylaşımlarım olacaktır. 
      YARARLANILAN KAYNAKLAR:
      Onur, B. (1993). Çocuk ve ergen gelişimi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Ankara.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder