DUYURULAR/ANNOUNCEMENTS

YAYIN GÜNÜ: PAZARTESİ/CUMA (NADİREN)- ÇARŞAMBA(NADİREN)
BROADCAST DAY:MONDAY/FRİDAY(RARELY)- WEDNESDAY(RARELY)
Psikoloji, SPSS Danışmanlık almak
WEBSİTE:http://www.psikolojiturkey.esy.es/ ( Status: Online)
ARAŞTIRMALARIMIZA DESTEK VERİN. SUPPORT US TO WRİTE: https://igg.me/at/VuQHTt9rhws

THEPSYCHOLOGYTURKEY SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.İSTEKLERİNİZİ YORUM BÖLÜMLERİNDE BELİRTEBİLİRSİNİZ. SİTEMİZE AİT MOBİL UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN SİTENİN EN ALTINDAKİ UYGULAMA/APP BAŞLIĞINA GİDİN.WELCOME TO THEPSYCHOLOGYTURKEY SITES.YOU WILL SPECIFY YOUR REQUIREMENTS IN THE COMMENTS. YOU CAN DOWNLOAD THE MOBILE PRACTICE APPLIED AT THE BOTTOM OF THE SITE..

4 Aralık 2016 Pazar

PSİKOLOJİDE ATIF YAPMAK ALINTILAMAK           


            Psikoloji araştırmalarının en zor görülen süreçlerinden biri araştırma yapanın başka araştırmacıların yazdıkları önemli noktaları ya da orjinal kaynaklardan alıntı yapmaktır. Alıntı yapma kurallarının ortaya çıkmasının en önemli nedeni yayın yapan kişinin haklarını korumaktır. Alıntı yapmak,  bir ürün için ürünün hak sahibine patent ücreti ödemek gibidir. Neyse ki akademik dünyada makalelerin çoğunun bedeli yoktur. Sadece yüksek bütçeli araştırmalarda görebileceğiniz ücretlendirmeler mevcuttur.

             Alıntı yapmamanız ise; sanki o eser ya da yazı size ait, içeriğini siz üretmişsiniz anlamına gelir. Bu durum da  kaba bir tabir ile hırsız olduğunuz anlamına gelmektedir. Hırsız muamelesi görmemek adına yapılması gereken en önemli eylem  "Alıntı yapmak" !

Bu konuda en önemli kaynaklardan bir tanesini sizlerle paylaşıyorum: http://www.elyadal.org/docs/akademik3.pdfHiç yorum yok:

Yorum Gönder