DUYURULAR/ANNOUNCEMENTS

YAYIN GÜNÜ: PAZARTESİ/CUMA (NADİREN)- ÇARŞAMBA(NADİREN)
BROADCAST DAY:MONDAY/FRİDAY(RARELY)- WEDNESDAY(RARELY)
Psikoloji, SPSS Danışmanlık almak
WEBSİTE:http://www.psikolojiturkey.esy.es/ ( Status: Online)
ARAŞTIRMALARIMIZA DESTEK VERİN. SUPPORT US TO WRİTE: https://igg.me/at/VuQHTt9rhws

THEPSYCHOLOGYTURKEY SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.İSTEKLERİNİZİ YORUM BÖLÜMLERİNDE BELİRTEBİLİRSİNİZ. SİTEMİZE AİT MOBİL UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN SİTENİN EN ALTINDAKİ UYGULAMA/APP BAŞLIĞINA GİDİN.WELCOME TO THEPSYCHOLOGYTURKEY SITES.YOU WILL SPECIFY YOUR REQUIREMENTS IN THE COMMENTS. YOU CAN DOWNLOAD THE MOBILE PRACTICE APPLIED AT THE BOTTOM OF THE SITE..

11 Aralık 2016 Pazar

PSİKOLOJİDE PROBLEME ODAKLANMAK VE DÖNGÜ       Psikolojide araştırma sürecinin en temel taşı "problem" olarak görülmektedir. Bir araştırmaya başlamak için önce sizi düşündüren, yoran, endişelendiren bir probleminiz olmalıdır. Endişeli ve yorma kelimelerini  bir probleme yoğunlaşma anlamında ifade ediyorum. Bu durum sizi korkutmamalıdır.

       Problemin  tez-antitez-sentez paradigmasını maddeler ile daha belirgin hale getirelim. Psikoloji bir sosyal bilim olduğu için bu doğrultuda açıklama yapacağım. İlk olarak; "Bilimsel problemin tespit edilmesi" olarak yola çıkalım. Belli bir problemimiz var ve bu problemin  nasıl bir doğaya sahip olduğunu bilmemiz için ikinci bir yola ihtiyacımız var : "Gözlem" . Gözlemlediğimiz problem hakkında veri yani bilgi topluluğunu bir araya getirmeliyiz. Bu aşama da üçüncü aşamamız olmaktadır. Elimizde problemin doğası hakkında ciddi bir bilgi mevcut. Bu bilgiler doğrultusunda artık belli bir neden-sonuç ilişkisini tetikleyecek varsayımlarda bulunabiliriz.Bu kısım ise "Hipotez Oluşturma" kısmı olmaktadır. Varsayımların test edilmesi sonucu varsayımlar gerçekleşirse teori aşamasına geçebiliriz. Ancak varsaydığımız  neden-sonuç önermesi geçersiz ise yeni bir hipotez oluşturmalıyız. Teori kısmında  kısmında ise artık hipotezin gerçeğe çok yakın olduğu ve soyut olarak düşünüldüğünde mümkün olduğu anlaşılmaktadır.                                                     1-  PROBLEM

                                                                V

                                                     2-   GÖZLEM

                                                                V
           
                                                     3-   VERİ TOPLAMA

                                                                 V

                                                      4-   HİPOTEZ KURMA

                                                                  V

                                                      5-    HİPOTEZİ TEST ETME

                                                                 V

                          DOĞRU İSE > TEORİ    /   YANLIŞ İSE 4. BASAMAK TEKRAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder