DUYURULAR/ANNOUNCEMENTS

YAYIN GÜNÜ: PAZARTESİ/CUMA (NADİREN)- ÇARŞAMBA(NADİREN)
BROADCAST DAY:MONDAY/FRİDAY(RARELY)- WEDNESDAY(RARELY)
Psikoloji, SPSS Danışmanlık almak
WEBSİTE:http://www.psikolojiturkey.esy.es/ ( Status: Online)
ARAŞTIRMALARIMIZA DESTEK VERİN. SUPPORT US TO WRİTE: https://igg.me/at/VuQHTt9rhws

THEPSYCHOLOGYTURKEY SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.İSTEKLERİNİZİ YORUM BÖLÜMLERİNDE BELİRTEBİLİRSİNİZ. SİTEMİZE AİT MOBİL UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN SİTENİN EN ALTINDAKİ UYGULAMA/APP BAŞLIĞINA GİDİN.WELCOME TO THEPSYCHOLOGYTURKEY SITES.YOU WILL SPECIFY YOUR REQUIREMENTS IN THE COMMENTS. YOU CAN DOWNLOAD THE MOBILE PRACTICE APPLIED AT THE BOTTOM OF THE SITE..

2 Aralık 2016 Cuma

SİBERNETİK BİLİMİ

              Sibernetik bilimi, dışarından herhangi bir müdahale olmadan canlı veya cansız varlıkların kendi kendini yönetebilme(self-control) yetilerini ve karmaşık yapılarını ifade eden bilim dalıdır. Sibernetik biliminin kurucusu olarak El- Cezeri olarak kabul edilmektedir. (1)


 
   Sibernetik sistemin  El - Cezeri'nin elinden yapılmış olması özellikle çok şaşırtıcı olarak ele alınmıştır. Çünkü o zamanda günümüz modern elektronik ve mekanik sistemler bulunmamaktadır. Bu sistemlerin işleyişi su, buhar gücü gibi  temel doğa kurallarına göre yapılmıştır. El- Cezeri bu sistemlerin çok farklı tiplerini  bazı hükümdarlar için tasarlamıştır. Ancak daha sonra bu müslüman bilim adamının eserlerine ve bilimine sahip çıkılmamıştır.(1). Sibernetiğin uygulama alanları günümüz teknolojisi ile ciddi bir entegrasyon poziyonu almıştır. Ör; Robotik çalışmalara baktığınızda bir insanın kas ve kemik sisteminin robotlara yerleştirilmesini ve aynı zamanda dokunsal sinir uçlarının robotik sistemlere kodlanmasını görmekteyiz. Bu çalışmalar oldukça ileri seviyelere gelmiştir. Özellikle yurt dışında bu sistemler üzerine çok ciddi yatırımlar söz konusudur.

    Türkiye'de ise sibernetik uygulamalarının çok dar alanlarda gelişmektedir. Özellikle bu alanların biyomekatronik sistemler ve network sistemleri olduğunu  yaptığım araştırmada tespit ettim.(2, Kırdı, G.2015).KAYNAKÇA:

1-https://www.ebuliz.com
2-http://www.yildiz.edu.tr/~eakdogan/publication/TOK2013_Biyomekatronik.pdf
3-Kırdı, G. (2015).TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA SİBER GÜVENLİK ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR http://sahipkiran.org/2015/01/14/siber-guvenlik/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder